Yatırım Yapmak İçin En İyi Seçenek: Ethereum mi, Bitcoin mi?

Yatırım Yapmak İçin En İyi Seçenek: Ethereum mi, Bitcoin mi
Yatırım Yapmak İçin En İyi Seçenek: Ethereum mi, Bitcoin mi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir kripto para birimi yatırımcısıysanız, muhtemelen araştırmanızın bir noktasında, alandaki en büyük iki isimle karşılaşmışsınızdır: Bitcoin ve Ethereum. Portföyünüz için birinin diğerinden daha iyi olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz. 

Bu kılavuzda, hangisinin sizin için en iyi olabileceği konusunda bilinçli bir karar verebilmeniz için bu iki kripto para birimini karşılaştıracağız.

Ethereum nedir?

Ethereum, akıllı bir sözleşme platformunda çalışan merkezi olmayan bir ağ olan blockchain teknolojisindeki en ilginç gelişmelerden biridir. Bireylerin ve işletmelerin, herhangi bir kesinti, dolandırıcılık veya üçüncü şahısların müdahalesi olmadan defterinde yüksek düzeyde güvenli programlar çalıştırmasını mümkün kılar. 

Ethereum, 21 yaşındaki programcı Vitalik Buterin tarafından oluşturulmuş açık kaynaklı bir projedir. Üzerinde iki yıl çalıştıktan sonra 2015 yılında halka açık hale getirdi. Bitcoin’in öncülüğünü yaptığı blockchain teknolojisi kullanılarak inşa edilmiştir.

Ethereum blok zinciri ayrıca bitcoin (BTC), ether (ETH), litecoin (LTC) ve USD ve EUR gibi fiat para birimleri gibi ticaret çiftleri için de kullanılır. ETH USDT dahil olmak üzere BTC veya USD ile alım satım çiftleri, kripto borsalarında alım satım yapmak için mevcut BTC cüzdanınızı veya USD cüzdanınızı kullanmanıza izin verdiği için tüccarlar arasında popülerdir.

Bitcoin nedir?

Bitcoin bir kripto para birimi ve dünya çapında bir ödeme sistemidir. Sistem bir merkez bankası veya tek bir yönetici olmadan çalıştığı için ilk merkezi olmayan dijital para birimidir. Ağ eşler arasıdır ve işlemler kullanıcılar arasında aracı olmadan doğrudan gerçekleşir. 

Bu işlemler, kriptografi kullanılarak ağ düğümleri tarafından doğrulanır ve blok zinciri adı verilen halka açık dağıtılmış bir deftere kaydedilir. Bitcoin, Satoshi Nakamoto adı altında bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından icat edildi ve 2009 yılında açık kaynaklı bir yazılım olarak piyasaya sürüldü.

Bitcoin, alınıp satılabilen dijital bir para birimidir. En sık işlem gören döviz çiftleri BTC USDT ve LTC/USD’dir, ancak başka birçok ticaret çifti de vardır.

Yatırım Yapmak İçin En İyi Seçenek: Ethereum mi, Bitcoin mi
Yatırım Yapmak İçin En İyi Seçenek: Ethereum mi, Bitcoin mi

Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin ve Ethereum en popüler kripto para birimlerinden ikisidir, ancak aynı zamanda çok farklıdırlar. 

Tedarik

Bitcoin’in arzı 21 milyon ile sınırlıdır, Ethereum’un arzı ise sınırsızdır. Madencilik nedeniyle Bitcoin’in arzı zaman içinde azalırken, Ethereum’un arzı talep doğrultusunda artıyor.

  • Uzun vadeli yatırım potansiyeli ve istikrar açısından, Bitcoin kazanır çünkü ağda yeni paralar oluşturmak daha zordur ve genel olarak daha az kullanılabilir (ve dolayısıyla daha az rekabet vardır).

Kullanmak

  • Bitcoin, satın alma işlemleri için bir para birimi olarak kullanılırken, Ethereum’un değeri, akıllı sözleşmeler için bir platform olarak kullanılmasında yatmaktadır.
  • Bitcoin, şu anda Ethereum’dan daha geniş bir para birimi olarak kabul görüyor, ancak gelecekte daha fazla tüccar bunu ödeme olarak kabul etmeye başlarsa ve insanlar onu çevrimiçi mal ve hizmet satın almak için daha sık kullanmaya başlarsa bu durum değişebilir.
  • Bir kripto para birimini kullanan daha fazla sayıda insan, onu geliştirmek için çalışan daha fazla geliştirici olacağı anlamına gelir ve bu, madeni paralarınızı (veya “madeni paraları”) çalmaya çalışan bilgisayar korsanlarının saldırılarına ve saldırılarına karşı daha iyi güvenlik önlemleri anlamına gelir.

Hız

Hız açısından, Ethereum işlemleri daha hızlıdır. Bir Ethereum işleminin ortalama süresi 12 saniye iken, Bitcoin işlemlerinin ortalama süresi 10 dakikadır. Bu, para göndermeyi ve diğer kullanıcılarla zamanında  yapmayı kolaylaştırır .

Ethereum’un hız avantajı ayrıca Bitcoin’den daha düşük ücretlerle birlikte gelir – BTC işlem ücreti başına 1 ABD Doları ile karşılaştırıldığında 1 ETH göndermenin maliyeti 0,05 ABD Dolarıdır (bir sentten daha az). Ve Ethereum, Bitcoin’in yaptığı gibi hisse kanıtı yerine iş kanıtı mutabakatını kullandığından, bu, her bir bloğun onaylanmasında yer alan daha az madenci olduğu anlamına gelir. 

Bu, daha da düşük ücretlerle sonuçlanır çünkü yalnızca bilgisayarlarının CPU gücüyle blokları işlerken ilk kimin ödüllendirileceği konusunda rekabet etmeye teşvik eden çok fazla insan yoktur.

Programlama dili

Ethereum, uygulamaları çalıştırabilen bir platformdur, Bitcoin ise platform üzerinde çalışan bir uygulamadır (para birimi).

Ethereum’un bir Turing programlama dili vardır, yani bir bilgisayarın yapabileceği her şeyi hesaplayabilir. Şu anda Bitcoin için durum böyle değil.

Bitcoin blockchain teknolojisi, kullanıcılar ve madenciler arasında para transferine izin verir, ancak Ethereum, sözleşmeler gibi diğer şeylerin kodunu kolaylaştırmak için kendi benzersiz yeteneklerini kullanır.

Fiyat

Ethereum’un fiyatı Bitcoin’den çok daha yüksek, ancak aynı zamanda daha yüksek bir risk taşıyor. Dolayısıyla, kripto para birimine uzun vadeli bir yatırım yapmak ve portföyünüze daha fazla para yatırmak istiyorsanız, o zaman Ethereum muhtemelen gidilecek yol.

Daha güvenli ancak zaman içinde gelişmeye açık bir şey arıyorsanız, o zaman Bitcoin sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

teknoloji

En yüksek potansiyele sahip bir teknolojiye yatırım yapmak istiyorsanız, Ethereum sizin için en iyi seçimdir. Bitcoin’den daha fazla kullanım durumu vardır ve blok zincirinde çalışan merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir. Ethereum ağı daha uzun süredir var ve üzerinde çalışan daha fazla geliştirici var, bu da muhtemelen zaman içinde Bitcoin’den daha hızlı büyümeye devam edeceği anlamına geliyor.

Ethereum ayrıca bitcoin’den daha iyi bir teknolojiye sahiptir çünkü Bitcoin’in yaptığı gibi sadece para birimi işlemleri yerine akıllı sözleşmeler kullanır. Akıllı sözleşmeler, birbirlerini iyi tanımayan veya birbirlerine yeterince güvenmeyen (yabancılar gibi) kişilerin PayPal veya VISA gibi bir aracı olmadan para veya varlık alışverişinde bulunmalarına olanak tanır. işlem; bu, dahil olan herkes için daha düşük maliyetler anlamına gelir!

Bitcoin mi Ethereum mu? Hangisi daha iyi bir yatırımdır?

Bir değer deposu ve takas aracı olan bir şey arıyorsanız, Bitcoin sizin için doğru seçim olabilir. Ethereum’dan daha eski ve zaten daha büyük bir piyasa değerine sahip – Ethereum’un 2 milyar dolarına kıyasla 12 milyar doların üzerinde. Arkasındaki teknoloji de daha fazla test edilir ve bu da onu daha az riskli hale getirir. Bununla birlikte, Bitcoin’e yatırım yapmaya başlayan birçok kişi burada durmaz; ayrıca Bitcoin blok zincirinin üzerinde sunulan diğer madeni paralara ve jetonlara da yatırım yaparlar.

Akıllı sözleşmeler ve otomasyon yetenekleriyle daha fazla ilgileniyorsanız, Ethereum sizin için doğru olabilir. Bitcoin’den daha yeni ama piyasa değeri ve popülerlik açısından onu çoktan geride bıraktı. Bitcoin’den farklı olarak, Etherium yalnızca bir para birimi değil, aynı zamanda diğer uygulamaların üzerinde çalışabileceği bir platformdur.

Ethereum ayrıca Bitcoin’den daha fazla uygulamaya sahiptir ve bunlar sadece finansla sınırlı değildir. Güvene dayalı olmayan işlemlerin gerekli olduğu veya istendiği herhangi bir sektörde kullanılabilirler; örneğin: tedarik zincirleri; sağlık kaydı tutma; oylama sistemleri; emlak kayıtları yönetimi vb.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dijital Para Haberler, Kripto En Güncel ve Detaylı Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!