Yapay Zeka Destekli Mobil Bankacılık Uygulaması Müşteri Deneyimini Nasıl İyileştiriyor?

Yapay Zeka Destekli Mobil Bankacılık Uygulaması Müşteri Deneyimini Nasıl İyileştiriyor?
Yapay Zeka Destekli Mobil Bankacılık Uygulaması Müşteri Deneyimini Nasıl İyileştiriyor?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Makineler dünya çapında daha akıllı hale geliyor. Gelişen Yapay Zeka (AI) konsepti sayesinde şirketler, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için cihazlarını daha güçlü ve “akıllı” hale getirebilir. Hem B2B hem de B2C işletmeleri, ölçek ve büyüklüklerine göre bu devrim niteliğindeki teknolojiyi benimsemeye başladılar.

Bununla birlikte, AI’nın bankacılık sektörüne girişi bugüne kadar biraz sınırlıdır. Farklı veri kümeleri ve gizli veri riski, bankacılık sistemindeki AI entegrasyonunun yavaşlığından birincil derecede sorumludur. Ancak, çevrimiçi bankacılık ve mobil bankacılık 7/24 işlem için bir araç olarak giderek daha popüler hale geldikçe, AI’nın yakında devralmasını bekleyebiliriz.

Bankacılıkta AI’nın yükselişi


Güçlü ve hızlı işlem ihtiyaçları, mobil teknolojinin ortaya çıkışı, veri kullanılabilirliği ve açık kaynaklı yazılımların yaygınlaşması, AI’ya bankacılık sektöründe büyük bir kapsam sunuyor. AI, bankacılıkta onlarca yıldır kullanılmasına rağmen, fark edilmeden kaldı. Günümüzün uygulama odaklı dünyasında, bankacılık sektörü mobil uygulama geliştirme şirketlerinin yardımıyla yararlanmaya odaklanıyor  .

Dijital kişisel asistanlar ve sohbet robotları, müşteri hizmetleri ve iş iletişiminde devrim yarattı. Sanal asistanlar ve sohbet robotlarının günlük görevleri yerine getirmelerine yardımcı olmaktan onlara kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmaya kadar birçok uygulaması vardır. Bankacılık sektörü hakkında konuşurken, mobil uygulama geliştirme hizmetleri, hizmetleri geliştirmek için AI teknolojisini entegre edebilir.

Yapay Zekanın Bankalar İçin Mobil Uygulamalara Entegrasyonu


Bankaların çoğu dünya çapında yapay zekayı ve ilgili teknolojileri benimsemeye başladı. Ulusal İş Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan ankete göre, yüzde 32’den fazla finans kurumu ses tanıma ve tahmine dayalı analiz yoluyla yapay zeka kullanıyor. Bankalar, müşteri deneyimini kişiselleştirilmiş bir dokunuşla geliştirmek için AI teknolojisini kullanıyor.

Millennials, mobil bankacılığa büyük ölçüde güveniyor, bu da AI destekli bankacılık mobil uygulamalarının onları çekebileceği anlamına geliyor. Bu tür uygulamalar, kişisel, bağlamsal ve tahmine dayalı hizmetlerle kullanıcının beklentilerini kolayca karşılayabilir. Bunlar, kullanıcının davranışlarını takip edebilen ve onlara tasarruf ve harcamalar hakkında kişiselleştirilmiş ipuçları ve içgörüler verebilen akıllı uygulamalardır.

Yapay Zeka Müşteri Hizmetlerini Nasıl İyileştiriyor?


Bankacılık ve finans sektörü hızla büyüyor. Dünya çapında zaman ve mekandan bağımsız olarak milyonlarca işlem çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Otomatik süreçlerin ve diğer uygulamaların büyük ölçüde AI’nın bankacılık sistemi ve mobil bankacılık uygulamalarına entegrasyonuna atfedildiğini söyleyebiliriz. AI’nın mobil bankacılık alanındaki ana rolü, müşteri hizmetlerini iyileştirmektir.

Müşteri desteğiyle başlayalım. Otomatik yapay zeka destekli müşteri hizmetleri temsilcisi, amaca kolaylıkla hizmet edebilir. Yapay zeka tabanlı mobil bankacılık uygulaması, kullanıcının mobil cihazlarından veri topladıktan sonra, ilgili bilgileri sağlamak veya kullanıcıları bilgi kaynağına yönlendirmek için verileri makine öğrenimi yoluyla işler.

İkinci olarak, AI ile ilgili özelliklerle entegre bir bankacılık uygulamasının, kullanıcının davranışına uygun hizmetleri, teklifleri ve içgörüleri göstermesi kolaydır. Dahası, uygulama, kullanıcının verilerini analiz ederek tavsiye ve iletişim bölümünü ele alır. Bankalar, AI gelişmelerini uygulamaya entegre ederek çevrimiçi servet yönetimi hizmetleri ve diğer hizmetler sağlayabilir.

Kişiselleştirilmiş planlama söz konusu olduğunda, AI bankacılık uygulamaları harikalar yaratabilir. AI stratejileri ile finansal planlamada kullanıcılara yardımcı olmak kolaydır. Örneğin, kullanıcı yeni bir ev almak isterse, mobil bankacılık uygulaması, kullanıcıyı cari harcama ve gelir bazında bütçe ve diğer ilgili ayrıntılarla yönlendirebilir.

Yapay Zekanın Bankacılık Sektörüne Faydaları


Yapay zeka, bankacılık sektörü için çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bir otomasyon getirir ve süreci basitleştirir. Yapay zekanın bankalar için dikkate değer birkaç faydası şunlardır:

  1. İş yükünü azaltın
    İşte bir chatbot örneği. Bir telesekreter görevi görebilir ve gün boyunca kesintisiz olarak müşterilere hizmet verebilir. Özelleştirilmiş bankacılık uygulaması kullanıcılarının basit sorularını yanıtlayabilir ve gerekirse onları bankanın web sitesine yönlendirebilir. Hesap açma veya kapatma, para transferi vb. gibi doğrudan ve temel işlemler chatbotlar yardımıyla yapılabilir.

Telefon görüşmesine kıyasla, chatbot, işlemi bitirmek için faydalı bağlantılar sağlayabildiği için kullanıcıya daha uygun bir seçenek sunar. Chatbot ayrıca anında bağlantı sunabilir ve müşteri hizmetleri yöneticilerinin iş yükünü önemli ölçüde azaltabilir. Müşteri hizmetleri yöneticileri müşterilere iyi hizmet vermelerine rağmen, bir gün içinde katılabilecekleri zaman ve kişi sayısı sınırlamalarına sahiptir.

2. Yararlı verileri toplayın ve analiz edin
Devrim niteliğindeki yapay zeka teknolojisi, veri toplama ve analiz etme ilkesine göre çalışır. Herhangi bir AI sistemi, daha iyi veri kümeleriyle iyi çalışabilir. Yapay zeka tabanlı özelliklerle zenginleştirilmiş özel bir mobil bankacılık uygulaması, öğrenme sürecini doğaçlama yapmak ve genel kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanıcıların tüm ilgili ve yararlı verilerini toplayabilir. Verileri toplayıp analiz ettikten sonra, deneyim daha kişisel hale getirilebilir.

Ayrıca, finansal işlemlere ilişkin veriler, bankanın müşterinin harcama modelini anlamasına yardımcı olabilir. Banka buna göre özelleştirilmiş bir yatırım planı oluşturabilir ve ayrıca müşterilere bütçeleme konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca bankalar, verilere dayanarak harcamaları ve yatırımları kontrol etme tavsiyesi hakkında bildirim gönderebilir.

3. Bankacılık işini yönlendirin
Servet yönetimi ve portföy yönetimi yapay zeka ile etkin ve verimli bir şekilde yapılabilir. Bankaları ziyaret etmekten nefret eden kullanıcılar için ‘bankacılığı parmaklarınızın ucuna’ getirebilir. Temel bankacılık hizmetlerini yöneterek mobil bankacılık tesisini güçlendirir. Müşteriler, otomatik ve güvenli işlemlerin avantajlarından yararlanabilir. Herhangi bir şüpheli işlem için her zamanki kalıplarına göre anında bildirim alırlar.

AI’nın bir başka kullanışlı uygulaması da bir kart yönetim sistemidir. Kredi ve banka kartı yönetim sistemini otomatikleştirmenin yanı sıra daha güvenli hale getirir. Kartın kaybolması durumunda müşterinin uzun bir doğrulama sürecinden kurtulmasına yardımcı olur. AI sistemi, müşterilerin zamandan ve emeklerinden tasarruf sağlar ve bir bakıma mobil bankacılık hizmetlerini geliştirir.

4. Risk yönetimini ele alın
Kredi verirken risk değerlendirme süreci çok karmaşık ve kritik bir süreçtir. Hem doğruluk hem de gizlilik gerektirir.

AI, potansiyel borçlunun ilgili verilerini analiz ederek bu süreci yönetebilir ve basitleştirebilir. AI, kredi vermenin potansiyel risklerini belirlemek için en son işlemler, piyasa eğilimleri ve en son finansal faaliyetlerle ilgili verileri analiz edebilir.

Bankalar, yapay zeka tabanlı risk değerlendirme süreci ile potansiyel müşterinin davranışı hakkında da fikir edinebilir. AI, en ufak bir dolandırıcılık olasılığını bile belirlemede hata olasılığını en aza indirebilir. Tahmine dayalı analitik, tüm süreci sorunsuz bir şekilde yönetebilir.

5. Dolandırıcılığı önleyin
Bankalar, güvenli ve hızlı işlemler sağlamak için güvenilir olmalıdır. AI, önceden tanımlanmış bir dizi kural temelinde işlemlerdeki sahtekarlığı tespit etmek için tasarlanmıştır. Ayrıca mobil uygulama, davranış analizine dayalı olarak müşterinin hesabındaki herhangi bir şüpheli etkinliği tespit edebilir. Örneğin, müşterinin küçük işlemler geçmişi olan hesabından büyük miktarda herhangi bir çevrimiçi işlem anında çözülebilir.

AI ayrıca kişisel verilerin korunmasında hayati bir rol oynar. Son yıllarda siber suç vakalarında hızlı bir artışa tanık olduğumuz için, yapay zeka tabanlı dolandırıcılık tespiti bu tür girişimlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, bankacılık ve finans sektörü için yapay zeka, siber güvenlik alanında muazzam bir kapsama sahiptir. Mobil  uygulama geliştirme hizmetleri,  bankalar için yapay zeka destekli bir mobil uygulama geliştirirken dolandırıcılık ve veri ihlali konularını ele alabilir.

6. Riskten korunma fonu yönetimi
Küresel olarak, riskten korunma fonları yapay zeka tabanlı modelleri tercih ediyor. Bunun nedeni, AI ile ilgili araçların dünyadaki çeşitli finansal piyasalardan gerçek zamanlı veriler getirebilmesidir. Ayrıca AI modelleri, farklı finansal piyasaların ruh halini veya duygularını analiz edebilir ve doğru bir tahminde bulunabilir. Bu girdiler ve gelişmiş algoritmalar, yapay zeka modellerinin kullanıcıların hızlı karar almasına yardımcı olmasını sağlar.

Bankacılık sektörü için yapay zeka tabanlı mobil uygulama çözümlerinin yardımıyla hareket halindeyken hedge fon ticareti ve yönetimi yapılabilir. Bu çözümler, bankaların piyasaya aşırı maruz kalma ve kullanıcı müdahalesi ile ilişkili riskleri azaltmalarına yardımcı olur.

Kısaca, AI bankacılık sektörüne yeni nesil güvenlik sağlayabilir. Bir mobil uygulama geliştirme şirketi, ortaya çıkan bu teknolojiden en iyi şekilde yararlanmak için yapay zekanın gerekli işlevselliğini ve teknolojik gelişmelerini entegre edebilir. AI tabanlı mobil uygulamalar, işlemi daha hızlı ve daha güvenli hale getirebilir. Bankalar, müşteri odaklı operasyonları kolaylıkla halledebilir ve ek personel alma maliyetini düşürür.

Sonuç
AI’nın bankacılık sektörü için sunacağı birçok avantaj vardır. İster Android uygulama geliştirme ister  iOS uygulama geliştirme olsun , yapay zeka bankacılık sektöründe devrim niteliğinde değişiklikler getirebilir. Banka ve finans kurumları, kullanıcının davranışını anlayabilir ve bir uygulama aracılığıyla kişiselleştirilmiş deneyim sunabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dijital Para Haberler, Kripto En Güncel ve Detaylı Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!