Ülkelerin Kripto Para İçin Tavırları

Ülkelerin Kripto Para İçin Tavırları
Ülkelerin Kripto Para İçin Tavırları
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin 2017 yılı içerisinde büyük yükselişler yaşarken yıl sonuna doğru inmesiyle de gündemi işgal etti. Bu durum çoğu ülkenin dikkatini çekti. Dikkat çekmesiyle beraber ülkeler Bitcoin için yasal olarak düzenlemeler yaptı. Yasal düzenlemeler yapanlar arasında Belarus, Filipinler, Birleşik Krallık, Rusya ve ABD yer alıyor. Ülkemizde ise Bitcoin saadet zinciri olarak nitelendirilmektedir. Bu yazımızda sizlere ülkelerin Bitcoin üzerinden yaptığı çalışmaları detaylıca anlattık.

Belarus’da Bitcoin Yasal Hale Geldi

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko Bitcoin için hazırlanan yasayı imzalamıştı. Bu yasalaşan maddenin sadece Bitcoin için olduğunu belirtmek yanlış olur. Yasa içerisinde yer alan maddelerde kripto para birimleri ile ICO’ların da yasalaştığını belirtelim. Ayrıca akıllı sözleşmelerde yasa içerisinde yer alıyor. Yasa içinde en dikkat çekici durum, madencilik ile elde edilen gelirin 5 yıl boyunca vergiden muaf tutulması. Ayrıca kripto para işlemleri yürüten kişilerde 5 yıl boyunca vergiden muaf tutulacak.

Yapılan bu yasanın en çok kripto para şirketlerinin rahat bir şekilde Belarus’a gelip yatırım yapması teşvik ettiği belirtiliyor.

Filipinler Bitcoin İçin Düzenlemelerini Tamamlıyor

Filipinler merkez bankası kripto para dünyasının çok yakında takip ettiklerini belirtiyor. Bu takip içerisinde belirli düzenlemelerin geleceğini vatandaşlarına ve dünya kamuoyuna bildirdiler.  Ülke içerisinde yer alan kripto para borsaları ile iş birliği yürüteceklerini de bildirdiler. 2017 yılı içerisinde sadece 2 kripto para için borsalara yasal izin verilmişti. Yasal olarak çalışma yürütmek isteyen onlarca Bitcoin borsası sırada beklemektedir. Bu yasal düzenlemeler gerçekleştiği taktirde Filipin vatandaşları rahat bir şekilde kripto para dünyasında işlemleri yürütecekler.

Açıklamalarda dikkat edilmesi gereken husus ise herhangi bir düzenleme içerisinde de bulunamayacağı da belirtiliyor. Masum bir şekilde yatırım yapmak isteyenlerin saadet zincirleri tarafından onlarca kez dolandırıldığı açıklama içerisinde yer alıyor.

Rusya ICO’ları Sınırladı

Rusya kripto para dünyası için öncü ülkelerden biridir. Ethereum sahibi Vitalil Buterin Rus vatandaşıdır. Ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kripto paralar ile bilgilendirme yapan ilk devlet adamlarından biridir. Putin aracılığı ile yapılan toplantılar sonucunda Rusya’da bütün kripto para düzenlemeleri 2018 Temmuz ayına kadar tamamlanacak. Bunları tamamlamaya başlarken ICO’lar için bir sınırlama haberi de Rusya’dan geldi. Rusya Maliye Bakanlığı bir ICO projesinin maksimum yatırım limitinin 1 milyon Ruble ile sınırlandırılacağını belirtti. Ayrıca acemi yatırımcılar için yatırılacak tutarın 50.000 Ruble’yi geçmeyeceği belirtildi. Bu şekilde ülkede yatırımcılar korunmaktadır.

Ülkelerin Kripto Para İçin Tavırları

Estonya Ulusal Kripto Parasını Çıkaracak

Estonya ESTCOİN adı altında kendi ulusal parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Ağustos ayı içerisinde ilk planlamaların gerçekleştiği belirtiliyor. Dünya’da yer alan kripto varlıkların yakından takip edildiği belirtilirken ICO çalışmalarına da hız verildiği belirtiliyor. ESTCOİN çıkarılırken bütün yatırımcılar tarafından sorulara maruz kalındığı açıklanıyor. İnsanların neden alması gerektiği, neden elinde bulundurması gerektiğine dair çalışmaların da başladığı belirtiliyor.

İsrail Kripto Para Çıkarıyor

İsrail’de aynı Rusya, Dubai ve Estonya gibi ülkeleri takip ederek kripto para çıkarmayı düşünüyor. Bu kripto paranın dijital Şekel olarak adlandırılması söz konusudur. Değeri ise fiziksel Şekel ile aynı olacağı belirtiliyor.  İsrail bazlı Blockhain cüzdan uygulaması Colu çıkarılacak olan para için İsrail hükümeti ile uzun bir süredir konuşma içinde olduklarını belirtiliyor.

İran Kripto Para Politikasını Gözden Geçiriyor

İran merkez bankası son günlerde popüler bir hale gelen kripto para dünyası için inceleme yapılmasının planlandığını belirtti.

Lübnan Kendi Dijital Parasını Üretecek

Lübnan hükümeti kripto para dünyasını yakından takip ettiğini duyurdu. Buna bağlı olarak kendi ülkesine ait bir kripto parayı üretebileceklerini belirttiler. Blockhain teknolojisine uygun bir şekilde üretim gerçekleştirilmek istenilse dahi bu teknolojiye dayandırılması ile net olmadığı da belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Kripto Para Düzenlemeleri

Ülke içerisinde arzın yükselmesine bağlı olarak Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankası başkanı denetim ve düzenlemenin hızlı şekilde yapılması gerektiğini bildirdi. Önde gelen kripto paraların rahat bir şekilde kara para aklayabileceğini belirtti. Ayrıca bu paraların terörizm finansmanı olarak kullanılacağını da sözlerine ekledi. Bu şekilde ülkede hızlı olarak düzenlemeler gelecektir. Düzenlemelerin Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları için yatırım olanaklarını yapmasına engel olmaması gerekiyor.

Vietnam Kripto Paraları Yasalaştırma Sürecinde

Vietnam yerel basınına göre ülkede kripto paralar için düzenlemeler gelecek. Bu düzenlemeler gelmeden önce yasal bir çerçeve dahilinde incelemelerin süreceği de bildiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Resmi Olarak Tanıdı

Kripto para hacminin dünya üzerinde en yüksek olduğu ülke Amerika Birleşik Devletleridir. Banka hesaplarına yapılan transferlerde farklı bir şekilde vergi kesildiği söz konusudur. Ayrıca Bitcoin’in Borsa Yatırım Fonu olması için yapılan başvuru kabul edilmemiştir.

Avustralya Vergileri Kaldırdı

Ülke içerisinde sanal paralara uygulanan çifte verginin kaldırıldığını ve artık emtia olarak değerlendirmeye gireceği belirtildi. Ayrıca Avusturalya Borsası, Blockhain teknolojisini de test ediyor. Bu test aşamalarının amacı Avustralya Postası servislerinin iyileşmesi ve dijital kimlikler sayesinde gelişimi öngörmek olarak adlandırılıyor.

Danimarka Nakit Kullanımını Kaldırmak İstiyor

Nakit kullanımı ortadan kaldıracak ve dijital parayı yaygınlaştıracak bir metot üstünde görüşmeler Danimarka’da devam ediyor. Kendi merkez bankasından vazgeçmeden günlük olarak kullanılabilecek bir sistem kurmayı planlıyor.

Finlandiya Vergiyi Kaldırıyor

Sanal paraları bir finansal servis olarak tanımlamak istiyor. Buna bağlı olarak alışverişler sırasında katma değer vergisi olmayacak. 2017 yılı Eylül ayı içerisinde Bitcoin’in bir ödeme sistemi olarak bahsedildiği ve anonim yapısına övücü cümleler kurulduğunu belirtmek isteriz.

Güney Kore Düzenlemeleri Yasalaştırdı

Güney Kore Bitcoin transferlerinin resmen yasallaştırıldığını belirtti. Bu süreç içerisinde Bitcoin pazarının ülke içerisinde düzenlemelere tabi tutulacağı belirtildi. Bu düzenlemeler sayesinde kullanıcı ve işletmelerin rahat bir şekilde kripto para dünyasını kullanacağı söylendi. Bu durum Güney Kore endüstrisinin büyümesini sağlayacaktır.

Hollanda’da Bitcoin Kullanımı Arttı

Hollanda’da Arnhem şehrinin ünü Bitcoin kullanımı ile arttı. Şehir içerisinde 150’den fazla Bitcoin alışverişi yapabileceğiniz mekan bulunmaktadır. Bu durumlar neticesinde Hollanda hükümeti de Blockhain teknolojisinin bankalarda kullanabileceğini belirtti.

Kanada Bütün Dijital Paraları Tanıyor

Kanada mevcut sistem içerisinde yer alan bütün sanal paraları tanıdığı belirtti. Ülke ayrıca kendi sanal parasının üretilmesi için hız verdi. CAD-COIN çalışmalara başlandığını da bütün kamuoyuna açıkladı.

Türkiye’de Bitcoin Açıklamaları

Türkiye’de Bitcoin saadet zinciri olarak açıklanmaktadır. Diyanet tarafından 2 kez fetva yapılması ile caiz değildir açıklaması geldi. Ülkemizde Bitcoin ödemesi gerçekleştirerek alışverişinizi yapacağınız durumlar söz konusudur. Ünlü fast food zincir 2018 yılından itibaren ödemeleri Bitcoin ile alacak.

Türkiye’de Bitcoin Açıklamaları
Türkiye’de Bitcoin Açıklamaları

Ülkelerin genel olarak önem verdiği kripto para dünyası 2018 yılı içerisinde sınava tabi tutulacak. 2018 yılı dijital para dünyası adına mihenk taşı olacak diyebiliriz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dijital Para Haberler, Kripto En Güncel ve Detaylı Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!