Sık Kullanılan 10 Kripto Para Sözcüğü

Sık Kullanılan 10 Kripto Para Sözcüğü
Sık Kullanılan 10 Kripto Para Sözcüğü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazıda, sık kullanılan ilk 10 kripto para birimi kelimesini listeledik.

“Kripto” terimi, çeşitli amaçlar için kullanılabilen bir dijital varlık sınıfını ifade eder. Örneğin, Bitcoin’in geliştirilmesinin birincil amacı, merkezi olmayan bir ödeme yöntemi yaratmaktı; Merkezi olmayan finans olarak bilinen şeyde Ethereum, geliştiricilerin otomatikleştirilmiş uygulamalar oluşturmasına izin verir; Ek olarak Tether, değeri ABD dolarına bağlı olan bir stablecoin’dir.

Bireylerin, bir devlet veya finans kurumu gibi bir üçüncü tarafın bir işlemi doğrulamasına gerek kalmadan güvenli bir şekilde kripto para birimleri satın almalarını, satmalarını veya ticaretini yapmalarını sağlayan kriptografik teknikler, onlara isimlerini veriyor.

Piyasaya girmeden önce, sıklıkla kullanılan bu 10 kripto para kelimesini öğrenin :

  1. Blockchain

Bir blockchain ağı, kripto para birimini veya diğer işlem verilerini eklemeye devam ederek süreci sürekli ve değişmez hale getirir. Yeteneğine ulaştığı noktada zincire bir blok daha eklenir.

  1. Fiat

“Fiat” terimi, hükümetler tarafından yetkilendirilen ve tanınan ABD doları, euro ve sterlin gibi para birimlerini ifade eder. Bankalar da onu taşımak için kullanılır.

Fiat para birimi, kripto para birimlerinin aksine merkezileştirilmiştir ve tek bir otorite tarafından yönetilmektedir.

  1. Token (Jeton)

Jetonlar, depolandıkları blok zincirine ait olmayan kripto para birimleridir.

Ek olarak, destek işlevi farklı bir tarafça sağlanabilir, böylece bir blok zincirine ihtiyaç duymadan belirteçler oluşturulabilir. Güvenlik belirteçleri veya yardımcı program belirteçleri iki örnektir. İlki, ekosistem genelindeki işlemler için kullanılır. İkincisi, şirket hissesine daha çok benziyor.

  1. Kripto Borsası

Dijital para biriminin alınıp satılabildiği bir platform. Müşteriler, örneğin, ABD doları gibi “fiat para birimini” kullanarak dijital para birimi satın alabilir veya bir dijital para birimini diğeriyle takas edebilir.

  1. Bitcoin ve Altcoin

Fiat para birimi ile birlikte bitcoin, ödeme yöntemi olarak giderek daha fazla kullanılan bir kripto para birimidir. Bitcoin kullanan borsalar, üçüncü bir araya gelme derneklerine ev sahipliği yapmaz ve devlet tarafından verilen para biriminin aksine, genellikle düzenleyici mekanizmalardan muaftır.

Altcoin, bitcoin olmayan bir dijital para birimidir. Bu, bankaların ve diğer finansal aracıların yanı sıra alıcıları ve satıcıları içeren merkezi bir dijital para birimi olduğu anlamına gelir. “madeni para” ve “alternatif” terimlerinin birleşimidir.

  1. Exchange (Değişme)

Piyasa değerlerine bağlı olarak, bu çevrimiçi hizmeti dijital varlıklarınızı değiştirmek veya fiat için kripto takası yapmak için kullanabilirsiniz. Bir kripto para birimini başka bir kripto para birimiyle takas etmek bile mümkündür.

Tıpkı geleneksel bir aracı kurumda olduğu gibi, para yatırmak veya nakde çevirmek için net bankacılığı, banka kartınızı, banka havalelerini ve diğer standart para yatırma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Borsa ayrıca bunu yapmanıza izin verir.

  1. Wallet (Cüzdan)

Cüzdanda yalnızca kripto para birimlerinizin blok zincirindeki konumu saklanır; Para birimlerini tutmaz. Blockchain adresinizi temsil eden ve dijital para birimlerini saklamanıza ve almanıza izin veren benzersiz bir kodla birlikte gelir.

  1. Gas (Gaz )

Ethereum ağının kullanımı gas adı verilen bir ücrete tabidir. Akıllı sözleşmeler gibi merkezi olmayan uygulamaların güvenli bir şekilde kendi kendine yürütülmesini sağlamak için, Ethereum sanal makinesine kaynak tahsis etmek için kullanılır.

Bilmeyenler için akıllı sözleşmeler, belirli, önceden belirlenmiş koşullar yerine getirildiğinde yürütülen blok zincirindeki programlardır.

  1. Minting (Darphane)

Kripto para ekosisteminde kullanılmak üzere yepyeni bir madeni para basma süreci. Madencilikle karşılaştırılabilir gibi görünse de, daha derin bir düzeyde temel farklılıklar vardır. Tipik olarak, madencilik olarak da bilinen çalışma kanıtı olarak bilinen süreç, bir bloğun işlemlerinin (veya çalışmasının) sorun çözme doğrulaması olarak adlandırılır.

  1. DeFi

DeFi, finansal işlemleri neredeyse hiç ticaret, işletme, banka veya herhangi bir finans kurumu olmadan yönetmeyi içerir. Kripto, alınıp satılabilen dijital para birimlerinden biridir. Ek olarak, alıcı ve satıcı arasındaki belirli kripto para birimi işlemlerine dahil olan bir aracı yoktur.

Bazı iyi bilinen DeFi projelerinin merkezi olmayan değişim protokolleri, alıcılar ve satıcılar arasındaki kripto işlemlerini sorunsuz bir şekilde otomatikleştirir.

Diğer kripto sözlükler içinde bizi takip etmeyi unutmayın. Daha iyi paylaşımlar için bizlere görüşlerinizi yorumlarınızı bildirmeyi yazmayı unutmayın biz sizler için yazıyoruz, sizlerde bizim için yorumlarınızı yazmayı unutmayın, sosyal medyanızda paylaşmayıda.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dijital Para Haberler, Kripto En Güncel ve Detaylı Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!