Rusya’dan Lavrov, SCO’da Ulusal Para Birimlerini Kullanmaya Zorlamanın Durdurulamayacağını Söyledi

Rusya'dan Lavrov, SCO'da Ulusal Para Birimlerini Kullanmaya Zorlamanın Durdurulamayacağını Söyledi
Rusya'dan Lavrov, SCO'da Ulusal Para Birimlerini Kullanmaya Zorlamanın Durdurulamayacağını Söyledi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a göre, Şanghay İşbirliği Örgütü’nde (SCO) ulusal para birimleriyle ticarete geçiş çabaları artık durdurulamaz. Moskova’daki üst düzey diplomat, Hindistan’daki meslektaşlarıyla yaptığı görüşmede BRICS içinde benzer bir girişimi de görüştü.

Sergey Lavrov, SCO ülkelerinin ulusal para birimlerine geçeceğine ikna oldu, tek Fiat’ı dışlamayacaklar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hindistan’ın Goa eyaletinin başkenti Panaji’de mevkidaşlarıyla görüştükten sonra, ŞİÖ üye ülkeleri arasındaki anlaşmalarda ulusal para birimlerinin kullanımının artırılması konusunda anlaşma sağlandığını söyledi.

Bunu başarmak için Lavrov, katılımcıların BRICS bloğu tarafından kurulan Avrasya Kalkınma Bankası, Asya İmar ve Kalkınma Bankası ve Yeni Kalkınma Bankası’nda oluşturulan uygulamaları uygulayabileceklerine inanıyor.

ŞİÖ ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı, Panaji, Hindistan. Kaynak: SCO.
ŞİÖ ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı, Panaji, Hindistan. Kaynak: SCO.

“Bütün bunlar konuşuldu. Bütün bunlar çok alakalı. Bütün bunlar şu anda ilgili daireler, maliye bakanlıkları, merkez bankaları tarafından değerlendiriliyor” dedi.

Bu çalışma devam etmektedir ve genellikle durdurulamaz.

Rus diplomasi başkanı, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın gelişmekte olan ekonomilerden oluşan BRICS grubunda (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ulusal para birimlerinde ödemelere geçiş konusunda yaptığı öneriyi de hatırlattı.

Konu, Lavrov’un sözleriyle göz ardı edilemeyecek “bir tür toplam para biriminin” oluşturulması da dahil olmak üzere ŞİÖ toplantısında tartışıldı.

Batı’yı küresel ekonomideki konumunu ve ABD doları ile EUR’nun rezerv para birimi statüsünü kötüye kullanmakla suçlayarak, “Şimdi asıl mesele, bağımsız devletlerin işbirliğini korumaya izin verecek pratik konuları ele almaktır.” dedi.

Genel Sekreter Yardımcısı General Grigory Logvinov, Çin, Rusya, Hindistan, Pakistan ve birkaç Orta Asya ülkesini birleştiren dünyanın en büyük bölgesel örgütü olan SCO’nun, üyelerin ulusal para birimleriyle yapılan anlaşmalar lehine dolardan vazgeçmeye hazırlandığını söyledi. .

Rus diplomat, dolardan uzaklaşma niyetlerine rağmen, ortak bir para biriminin getirilmesinin üyeler tarafından hala düşünülmediğini kaydetti. Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) bakımından dünyanın tartışmasız en büyük bloğu olan BRICS bile başlangıçta kendi ulusal para birimlerinin kullanımını teşvik etmeyi planlıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dijital Para Haberler, Kripto En Güncel ve Detaylı Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!