FTX’in kurucusu Bankman-Fried, 40 milyon dolar rüşvet vermekle suçlandı

FTX'in kurucusu Bankman-Fried, 40 milyon dolar rüşvet vermekle suçlandı
FTX'in kurucusu Bankman-Fried, 40 milyon dolar rüşvet vermekle suçlandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, solda, 16 Şubat 2023’te New York’ta Manhattan federal mahkemesine varıyor. (Dosya fotoğrafı: AP)

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, Salı günü yeniden yazılan bir iddianamede kripto para işiyle ilgili varlıkların çözülmesi için bir veya daha fazla Çinli yetkiliye 40 milyon dolar rüşvet vermekle suçlandı.

Bankman-Fried, Aralık ayında Bahamalar’da tutuklanıp kısa süre sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildikten sonra, Yurtdışı Yolsuzluk Uygulamaları Yasası’nın rüşvetle mücadele hükümlerini ihlal etmek için komplo kurmakla suçlanan Bankman-Fried’in karşı karşıya olduğu suçlamaların sayısı 13’e çıkıyor. İddianame Pazartesi günü iade edildi.

Suçlama ayrıca, ABD Başsavcısı Damian Williams’ın defalarca devam eden bir soruşturma olarak tanımladığı olayda beşinci bir tutuklamanın yakın olduğunu ortaya koyan bir dil içeriyor. İddianameye göre kimliği belirsiz kişi, Bankman-Fried ile rüşvet komplosuna katıldı ve “New York’un Güney Bölgesi’nde tutuklanacak.”

FTX, 11 Kasım’da, küresel kripto para borsasında bir bankanın koşuşturması kadar parası kalmadığında iflas başvurusunda bulundu. Kaliforniya, Palo Alto’da ailesiyle birlikte kalmasına izin veren 250 milyon dolarlık bir kişisel tanıma bonosunda özgür kaldı.

İşi çökmeden önce yatırımcıları milyarlarca dolardan dolandırmakla ilgili suçlamaları reddetti.

ABD Bölge Yargıcı Lewis A Kaplan, yeniden yazılan iddianameyle ilgili olarak Perşembe günü bir duruşma ayarladı. Ayrıca Salı günü Bankman-Fried’in FTX veya bağlı kripto para hedge fon ticaret şirketi Alameda Research’ün mevcut veya eski çalışanları ile iletişim kurmasını yasakladı. Emir ayrıca Bankman-Fried’i bir dizüstü bilgisayar ve telefonla sınırlandırıyor ve onun şifreli iletişimini veya diğer cep telefonlarını, bilgisayarları veya internet erişimi olan “akıllı” cihazları yasaklıyor.

İddia edilen rüşvetler, Alameda Research’ün operasyonundan kaynaklanmıştır. İddianamede, Çin kolluk kuvvetlerinin 2021’in başlarında Çin’in en büyük iki kripto para borsasında yaklaşık 1 milyar dolarlık kripto para birimi içeren bazı Alameda kripto para ticaret hesaplarını dondurduğu belirtildi.

İddianameye göre, 31 yaşındaki Bankman-Fried, belirli bir Alameda ticaret tarafı hakkında devam eden soruşturmanın bir parçası olarak Çinli yetkililer tarafından hesapların dondurulduğunu anladı.

İddianamede, Bankman-Fried’in avukatları kullanarak lobi yapmak da dahil olmak üzere birkaç ay boyunca hesapları çözmeye yönelik birçok girişiminde başarısız olmasının ardından, Bankman-Fried’in sonunda hesapları dondurmak için multimilyon dolarlık bir rüşvet vermeyi kabul ettiği belirtildi.

Başarısız girişimler arasında, iddianameye göre, Bankman-Fried ve yönettiği diğer kişiler, dondurulan emirlerden kaçınmak ve kripto para birimini dondurulmuş hesaplardan sahte hesaplara taşımak için FTX veya Alameda ile bağlantısı olmayan birkaç kişinin kişisel kimlik bilgilerini kullanarak Çin borsalarında yeni sahte hesaplar açtı. .

İddianamede, o zamanlar yaklaşık 40 milyon dolar değerinde olan kripto para rüşvet ödemesinin bir kısmının Kasım 2021’de Alameda’nın ana ticaret hesabından özel bir kripto para cüzdanına taşındığı ve dondurulan hesapların yaklaşık aynı zamanda çözüldüğü belirtildi.

Bankman-Fried, hesapların dondurulmadığının onayını aldıktan sonra, iddianameye göre rüşveti tamamlamak için on milyonlarca dolarlık ek kripto para birimi transferine izin verdi.

Davada halihazırda suçlananlar arasında Alameda’nın eski CEO’su Carolyn Ellison da var. Hükümetle işbirliği anlaşmalarında suçlarını kabul eden iki eski FTX yöneticisi gibi, Bankman-Fried aleyhine ifade vermeyi kabul etti.

Bankman-Fried’in avukatları, yorum isteyen mesajlara hemen yanıt vermedi. Yorum için mesajlar ayrıca New York’taki Çin konsolosluğuna ve Washington DC’deki Çin büyükelçiliğine de gönderildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dijital Para Haberler, Kripto En Güncel ve Detaylı Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!