Çoklu İmza (MultiSig) Cüzdanı Nedir?

Multisig cüzdanı, Bitcoin'inizi güvenli bir şekilde saklamak için özel bir cüzdan türüdür. Saklanan Bitcoin'e erişmek için genellikle 3-5 imza gerekir.

Çoklu İmza (MultiSig) Cüzdanı Nedir?
Çoklu İmza (MultiSig) Cüzdanı Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MULTİSİG CÜZDANI NEDİR?

Bir multisig cüzdanı, bir işlemi yetkilendirmek ve yürütmek için birden fazla benzersiz imza (dolayısıyla çoklu imza) gerektirdiğinden, kullanıcılara ekstra güvenlik sağlayan bir cüzdandır. Geleneksel veya tek imzalı bir Bitcoin cüzdanı, her biri anahtar sahibine fonlar üzerinde tam kontrol sağlayan bir ilişkili özel anahtara sahip bir Bitcoin adresi içerir.

Bitcoin çoklu imza adresleriyle, fonları harcamak için bunlardan herhangi ikisine ihtiyacınız olacak şekilde üç veya daha fazla ilişkili özel anahtara sahip bir Bitcoin adresiniz olabilir. Bir cüzdanın özel anahtarı, bir kullanıcının fonlarına erişim sağlar. Bitcoin’inizin sahipliğini kanıtlar ve işlemleri bir ortak anahtarla birlikte yürütmek için gereklidir. Bir özel anahtar kaybolursa, tüm fonlar kaybolur ve bunları kurtarmanın bir yolu yoktur. Bir cüzdana erişimi birden çok anahtara yaymak daha güvenli bir önlemdir.

Multisig, Bitcoin’e özgü değildir. Bankacılık sektöründe yıllardır kullanılan kavram, ondan önce de binlerce yıldır azizlerin değerli emanetlerinin bulunduğu mahzenlerin güvenliğini korumak için kullanılıyordu. Bir manastırın amiri, keşişlere değerli emanetlere erişim elde etmeleri için yalnızca kısmi anahtarlar verirdi. Bu nedenle, hiçbir keşiş kutsal emanetlere erişemez ve muhtemelen onları çalamaz.

TEK TUŞ VE MULTİSİG

Çoğu Bitcoin cüzdanı tek bir imza kurulumu kullanır. Bu kurulum türü, bir işlemi imzalamak için yalnızca bir imza gerektirir. Fonlara erişim daha hızlı olduğu için tek anahtar adreslerin yönetimi daha kolaydır. Yine de, bilgisayar korsanları ve kötü niyetli aktörler bunlara daha kolay erişebildiğinden, güvenliğiniz için riskleri artıran tek bir hata noktasını da temsil ederler.

Tek anahtarlı cüzdanlar, yüz yüze ödemeler gibi küçük ve hızlı işlemler için iyi seçeneklerdir, ancak önemli miktarda bitcoin depolaması gereken bireyler ve işletmeler için önerilmez. Nakitte olduğu gibi, tek anahtarlı cüzdanınıza erişimi kaybederseniz, paranız gitmiş olur ve onları kurtarmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Öte yandan bir multisig cüzdanı, farklı kaynaklardan gelen anahtarların bir kombinasyonunu çalıştıracak şekilde yapılandırılır – örneğin, 2/3, yani işlemler yalnızca en az 2 anahtar varsa yürütülebilir. 3 kullanılır.

Fonlara erişmek ve işlemleri yürütmek için gereken imzaların bir kombinasyonu ile farklı varyasyonlar mevcuttur. Bazı çözümler, tüm özel anahtarların imzayı oluşturmak ve maksimum güvenlik için bir işleme yetki vermek için kullanılmasını gerektirir.

Multisig çözümleri bitcoin için yeni değil. Konsept ilk olarak 2012 gibi erken bir tarihte standart Bitcoin protokolüne öncülük etti ve resmileştirildi, ancak ancak 2014 yılında İpek Yolu’nun kapatılması ve bitcoin borsası Mt.Gox’un çökmesinden sonra ilgi görmeye başladı . İki olumsuz olay, geliştiricileri, bilgisayar korsanlığına ve yetkililer tarafından müsadereye karşı maksimum güvenlik elde etmenin daha iyi bir yolunu geliştirmeye teşvik etti.

NEDEN MULTİSİG CÜZDAN KULLANIYORSUNUZ?

Özel anahtarı korumak için yalnızca bir kişiye güvenmek, fonların güvenliği için üzücü bir hata olabilir. Kullanıcılar multisig cüzdan kullanarak özel anahtarın kaybolması veya çalınmasından kaynaklanan sorunların önüne geçebilirler. Yani anahtarlardan biri ele geçirilse bile fonlar hala güvende.

Bir işlemi yetkilendirmek için gereken birden çok imza, birisinin paranızı ele geçirmek için tüm özel anahtarlarınıza erişmesi gerekeceğinden bitcoin’inizi çalmasını zorlaştırır.

3’ten 2’ye çoklu imza adresi oluşturan ve her bir özel anahtarı cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi farklı bir fiziksel yerde ve cihazda saklayan herhangi bir birey veya ticari varlığı hayal edin. Konumlardan birine kötü niyetli kişiler tarafından erişilirse, orada bulunan cihaz çalınır ve cüzdan ele geçirilse bile saldırganlar yalnızca buldukları tek anahtarı kullanarak parayı harcayamaz.

Aynı şekilde, kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım saldırıları daha kolay önlenir çünkü saldırganlar ellerindeki tek bir anahtarla fazla bir şey yapamazlar.

Herhangi bir türden kötü niyetli saldırıların yanı sıra, kullanıcılar özel anahtarlarını kaybederlerse diğer 2 anahtarlarını kullanarak bitcoinlerine erişmeye devam edebilirler. Multisig cüzdanları gerçekten de fonlarınızla daha fazla gönül rahatlığı için bir pasaporttur.

MULTİSİG CÜZDANI NASIL ÇALIŞIR?

Bir multisig cüzdanı ile işlem başlatma işlemi, seçilen çözüm türünden bağımsız olarak aynı adımları izler. Kullanıcı, işlemin ayrıntılarını cüzdana girecek ve imzalamak için özel anahtarını girecektir. İşlem beklemede olacak ve ancak gerekli tüm anahtarlar gönderildikten sonra kesinleşecek ve fonlar doğru adrese gönderilecek.

MULTİSİG CÜZDANI NASIL ÇALIŞIR?

Örnek:

Adım 1: Donanım cihazını mevcut bir cüzdana bağlayın veya yeni bir cüzdan oluşturun;

Adım 2: Cüzdanın donanım cihazını tanımasını ve imzalamasını bekleyin;

İkinci bir donanım bağlayın ve yukarıdaki gibi ilerleyin;

Üçüncü cüzdanı bağlayın ve önceki cihazlarda olduğu gibi oturum açın.

3. Adım: Bir işlemi gerçekleştirmek için yukarıdaki 3 kurulum cüzdanından sadece ikisine ihtiyacınız olacak.

Özel anahtarlarda hiyerarşi yoktur, yalnızca işlemi imzalamak için gereken sayının belirli bir sırayla önemi yoktur. Gerekli tüm anahtarlar sağlanana kadar beklemede kalacak olan çoklu imza işlemlerinde son kullanma tarihi yoktur.

ÇOKLU İMZA CÜZDAN TÜRLERİ

Bir işlemi yetkilendirmek için gereken özel anahtar ve imza sayısına bağlı olarak, aşağıda vurgulanan farklı türde multisig cüzdanları bu amaca hizmet edebilir.

  • 1’den 2’ye İmzalar: multisig cüzdanları, fonları birden fazla kullanıcı arasında paylaşmak için kullanılabilir ve her bir taraf, işlemi yetkilendirmek için başka bir tarafa ihtiyaç duymadan fonlara erişebilir.
  • 2/3 İmzalar: İşlemleri yetkilendirmek için 3 özel anahtardan 2’sine ihtiyaç duyulduğunda, cüzdanın güvenliği artırılır. Bu tür multisig cüzdan, kripto para borsaları tarafından sıcak cüzdanlarını güvence altına almak için sıklıkla kullanılır. Genellikle bir özel anahtarı çevrimiçi ve diğerini çevrimdışı olarak tutarlar ve üçüncüsünü bir güvenlik şirketi saklar.
  • 3’ten 5’e İmzalar: Bu tür saklama, fonlara erişmek ve bir işlemi yetkilendirmek için ideal olarak coğrafi olarak ayrılmış iki anahtarı gerektirir; üçüncü taraf genellikle bir güvenlik şirketinin fonlara erişmek için gerekli olan anahtarıdır.
  • İşbirliğine Dayalı Gözetim ve Kişisel Gözetim: İşbirliğine dayalı bir saklama çözümü, ayrı bir şirketin özel anahtarlarınız üzerindeki kontrolü size bırakırken paranızın gözetimini elinde tutması durumunda kullanılır. Ancak, gelişmiş güvenlik için fonlara erişmek için farklı bir özel anahtara da sahiptirler. Tüm özel anahtarlarınızı kontrol etmenize izin veren, özel anahtarları uygun gördüğünüz şekilde farklı cihazlara ve konumlara yayabileceğiniz bir kendi kendine saklama çözümü.

MULTİSİG CÜZDANLARIN AVANTAJLARI

Paranızı – herhangi bir parayı – çevrimiçi olarak nasıl koruyacağınızla ilgili düzenli ipuçlarının yanı sıra, bitcoin söz konusu olduğunda daha fazla önlem almalısınız çünkü kötü niyetli aktörler onu ele geçirmek için sisteminizdeki herhangi bir güvenlik açığından yararlanacaktır. .

YÜKSELTİLMİŞ GÜVENLİK

İlk olarak, multisig çözümleri tek bir arıza noktasının oluşmasını önler, böylece özel anahtarınızı kaybederseniz paranızı kaybetmezsiniz çünkü kolay erişim için farklı cihazlarda ve konumlarda depolanan ayrı özel anahtarların güvenli bir yedeğine güvenirsiniz.

Multisig cüzdanları, siber saldırılara karşı daha fazla korunmanızı sağlayarak, kötü niyetli aktörlerin birden çok güvenlik noktasına dayanan güvenliğinizi kırmasını çok daha zorlaştırarak taviz vermelerini neredeyse imkansız hale getirir.

EMANET İŞLEMLERİ

Bir multisig cüzdanı kullanırken, temelde işlemleri sonuçlandırmak için bir arabulucu – güvene dayalı olmayan bir emanet – kullanıyorsunuz. Bu, bir aracıya sahip olmak gibi görünse de, Bitcoin’in gerçek değerlerinin aksine, dikkate alınması gereken birkaç fark vardır.

İlk olarak, bu, yalnızca emaneti kişisel olarak seçerek yaptığınız ve her seferinde değiştirilebilen gönüllü bir seçim olacaktır.

İkinci olarak, aracıya olan güven minimum düzeyde olabilir çünkü seçilen güvenlik varlığı sizin özel anahtarınızı etkinleştirmeden fonlarınıza erişemez veya onları ele geçiremez.

İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA (2FA)

Çoklu imzalar, farklı hizmetlere erişmek için kullandığımız tipik 2FA işlevi görür. En azından başka bir imza işlemi yetkilendirmedikçe fonlara erişilemez ve harcanamaz. Bu çözüm, özel anahtarların iki farklı cihazda tutulduğu, 2’den 2’ye çoklu imza protokolü olarak da tanınır.

İKİ TARAF ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Multisig çözümleri, işletmeler için idealdir çünkü farklı kişiler veya gruplar bakiyeleri görüntüleyebilir, ancak fonlara erişmek ve transfer etmek için işlemleri yetkilendirmek üzere en az iki kaynağa (iki özel anahtar) ihtiyaç duyarlar.

MULTİSİG CÜZDANLARIN DEZAVANTAJLARI

Multisig cüzdanlar, güvenlik sorunlarına gelişmiş bir çözüm sunsa da, daha iyi olabilirler. Bir şeylerin ters gitmesi durumunda tarafların yasal sorumluluğunda gri bir alan da dahil olmak üzere riskleri ve sınırlamaları vardır.

İŞLEM HIZI

Bir işlemi yetkilendirmek için birden çok tarafa güvenilmesi nedeniyle, multisig cüzdanların en önemli dezavantajlarından biri düşük işlem hızıdır. Böyle bir sorun, bir kullanıcı hızlı işlemler için gereken fonları tek tuşlu sıcak cüzdanlar gibi daha hızlı çözümlerde tutarsa ​​ve daha iyi korunması gereken bitcoin varlıklarının çoğunu multisig cüzdanlarda bırakırsa kolayca aşılır.

TEKNİK BİLGİ

Sorunsuz bir multisig deneyimi için doğru becerileri edinmenize yardımcı olacak çok sayıda çevrimiçi eğitim materyali olmasına rağmen, birçok kişi bir multisig çözümünü yapılandırmak için gereken teknik bilgiden korkar. Çoklu imza cüzdanları sunan Bitcoin saklama şirketleri, müşterilerinin çözümlerini hızlı ve etkili bir şekilde kurmasına yardımcı olma konusunda genellikle çok proaktiftir.

FON GERİ ALMA VE SAKLAMA

Çoklu imza cüzdanlarındaki fonların kurtarılması, teknik olarak en yetenekli kullanıcılar için bile bir zorluk oluşturabilecek her bir kurtarma ifadesinin her bir farklı cihaza içe aktarılmasını gerektirdiğinden, teknoloji uzmanı olmayan bitcoin kullanıcıları için sıkıcı ve göz korkutucu olabilir. Bununla birlikte, tek anahtarlı bir çözümden fonlarını daha kolay kaybetme olasılığı daha göz korkutucu olduğundan, bu durum insanları multisig kullanmaktan caydırmamalıdır.

Son Olarak

Multisig, Bitcoin’inizi korumanın harika bir yolu olsa ve daha fazla güvenlik ve gönül rahatlığı sağlasa da, daha iyi olabilirdi. Kendi multisig’inizi satın almak için bu sonraki adımı atmadan önce bitcoin ve cüzdanları iyice anlamalısınız.

Bir multisig cüzdanı kurma zahmetinden ve gerekli teknik öğrenmeden kurtulursanız multisig, varlıklarınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyerek bitcoin’inizle daha fazla gönül rahatlığı elde etmenize yardımcı olabilir.

Multisig’in arkasındaki teknoloji, erken kullanımından bu yana büyük ölçüde gelişti ve özellikle bilgisayar korsanlığı ve fon kaybı risklerinin, insanları bitcoin’e yatırım yapmaktan caydıran sorunlardan bazıları olduğu düşünüldüğünde, muhtemelen gelecekte artan bir uygulama görecek. Daha iyi güvenlikle, daha fazla benimseme muhtemelen bunu takip edecektir.

Multisig çözümlerini kullanıp kullanmamanız, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Biraz rahatsızlık, yavaş işlemler ve teknik gereksinimler sizi rahatsız ediyorsa, multisig cüzdanı size uygun olmayabilir. Ancak kaybetmeyi göze alamayacakları fonları olan kişi, grup, şirket ve kurumların gelişmiş güvenlik için multisig’i tereddütsüz kullanmaları gerekir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dijital Para Haberler, Kripto En Güncel ve Detaylı Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!