ABD enflasyonu iki yıl sonra ilk kez %5'in altına düştü

Düşüş, ABD merkez bankasının enflasyonu kontrol etmeye çalışmak için faiz oranlarını keskin bir şekilde artırmasının ardından geldi.

ABD enflasyonu iki yıl sonra ilk kez %5'in altına düştü
ABD enflasyonu iki yıl sonra ilk kez %5'in altına düştü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de geçen ay süt, uçak bileti ve yeni araba fiyatlarının düşmesi enflasyonun iki yılın en düşük oranına ulaşmasına yardımcı oldu.

Resmi rakamlara göre, fiyatların yükselme hızı olan enflasyon Nisan’a kadar olan 12 ayda %4,9 oldu.

Bu, Mart ayındaki %5’ten düştü ve fiyat artışlarının yavaşladığı art arda onuncu ayı işaret ediyor.

Düşüş, ABD merkez bankasının enflasyonu kontrol etmeye çalışmak için faiz oranlarını keskin bir şekilde artırmasının ardından geldi.

ABD’de enflasyon geçen Haziran’da %9.1 ile zirve yaptı – 1981’den beri en yüksek seviyesi.

Ancak yetkililer, bir zamanlar enerji ve mamul mallar gibi belirli sektörlerle sınırlı gibi görünen bir sorun ekonominin geneline yayıldığı için zafer ilan etmekte tereddüt ettiler.

Konut, benzin ve kullanılmış araba fiyatlarının tümü Mart’tan Nisan’a sıçradı. Saç kesimi, veteriner ziyaretleri ve bahçıvanlık hizmetlerinin maliyeti de arttı.

Ve artık yükselmese de, genel fiyatlar Federal Rezerv’in sağlıklı gördüğü %2’lik orandan çok daha hızlı artmaya devam ediyor.

Sık sık değişen gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen sözde çekirdek enflasyon, Nisan ayına kadar olan 12 ayda %5,5 arttı.

“ABD’de enflasyon iki yıldır ilk kez yüzde 5’in altına düştüğünde, piyasalar tünelin sonundaki ışığın daha parlak hale geldiğini düşünecek ve bu enflasyonun en kötüsü çok uzaklarda, dikiz aynasında.” Quilter Cheviot’ta sabit faiz araştırma başkanı Richard Carter dedi.

“Bununla birlikte, enflasyon hedef seviyenin oldukça üzerinde kalıyor ve çekirdek enflasyon daha da katılaşıyor.”

Federal Rezerv, faiz oranlarını geçen Mart ayından bu yana 10 kez artırarak 2007’den bu yana en yüksek seviyelere çıkardı.

Hareketler, insanları borçlanmaktan caydırmayı, ekonomik aktiviteyi yavaşlatmayı ve fiyatları yukarı çeken baskıları hafifletmeyi amaçlıyor.

Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, bu ay yetkililerin enflasyonu kontrol altına almak için yeterince şey yaptıklarına inandıklarını ve faiz artırım programlarını duraklatmaya hazır olabileceklerini belirtti.

Wells Fargo bankasındaki ekonomistler, en son rakamların politika yapıcıları duraksamaya ikna etmeye yardımcı olabileceğini söyledi, ancak “ilerlemenin hızlı değil kademeli olarak devam ettiği” konusunda uyardılar.

“Yavaşlayan gıda enflasyonu ve normalleşen enerji fiyatları, tüketicilere son birkaç yılda görülen fiyat artışının en sancılı kısımlarından bir miktar rahatlama sağladı” diye yazdılar.

“Enflasyon eğilimleri genel olarak doğru yönde ilerliyor gibi görünse de, politika yapıcıların görevin tamamlandığını açıklamaya hazır olması için önemli ölçüde daha fazla ilerleme kaydedileceğine inanıyoruz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dijital Para Haberler, Kripto En Güncel ve Detaylı Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!