2023’te Ödemelerde Yükselen 7 Trend

2023'te Ödemelerde Yükselen 7 Trend
2023'te Ödemelerde Yükselen 7 Trend
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital ödeme pazarı hızla ilerliyor. Piyasada her geçen gün yeni bir trend görüyoruz. Ancak iş paranızı yönetmeye geldiğinde gördüğünüz her modaya uygun şeye atlamak güvenli mi?

Kanada’da çevrimiçi ödemeler ve ev kredisi için güvenli kredi kartları kullanmanın yeşil bir ışık olduğunu söylemek güvenlidir. Ancak, güvenli olmayan bir web sitesini kullanırken bunu yaparsanız, bu hemen kırmızı ışık olur.

Yani, seçim gerçekten sizin elinizde. İşte 2023’te bilmeniz gereken tüm son ödeme trendlerini listeleyen basit bir kılavuz:

1.Gerçek Zamanlı Şemalar

Statista kayıtlarına göre, Kanada’da dijital ödeme pazarının 2027 yılına kadar %15,20 oranında büyümesi bekleniyor. Başka bir rapor, 2026 yılına kadar %24,4 artacağına inanıldığını gösteriyor.

Bu tür beklentilerle, gerçek zamanlı ödeme planlarının çağın en iyi trendi olacağı tek gerçek. Tüm zamanların işlem güvenliği ve risk yönetimi ile 2023, anında ödemelerin yılı olacak.

2.Döviz

Geçtiğimiz yıllar, parayı yönetme şeklimizi büyük ölçüde değiştirdi. Pandemi, küresel tecrit ve bitmeyen kısıtlamalar, ailemize ve akrabalarımıza çeşitli çevrimiçi platformlar kullanarak para göndermemize neden oldu.

Bununla birlikte tüketiciler, işlemlerinde mümkün olan en iyi oranları elde etmek için genel olarak finansal piyasa, döviz ve ekonomi hakkında daha fazla araştırma yapmaya başladı.

Ve bu “finansal açıdan anlayışlı ve okuryazar olma” eğilimi 2023’te kalacak ve hatta büyüyecek.

3.Açık Bankacılık

Hız? Kolaylık? Güvenlik? Konfor? Bayanlar ve baylar, işte size açık bankacılık!

Kimsenin sadece başarılı bir işlem yapmak için ağır ve uzun bir süreçten geçecek zamanı yoktur. 2023 ile birlikte gömülü finansın yükselişe geçtiği bir döneme resmen girdik. Elbette bu anlaşılabilir bir durum.

 • Yemek sipariş etmeniz mi gerekiyor? Yemek uygulamasını kullanın!
 • Kıyafet almanız mı gerekiyor? Giyim uygulamasını kullanın!
 • Finansmanı kontrol altında tutmanız mı gerekiyor? Bankacılık uygulamasını kullanın!

Kelimenin tam anlamıyla, her türlü görevi tamamlamanızı bekleyen bir uygulama var. Neyi açıklıyor? Pekala, açık bankacılık büyük bir patlamayla burada!

4.BNPL

Bütünleşik finansal hizmetler, pek çok işletme ve tüketici gömülü borç vermeye ilgi gösterdiği için zirveye ulaşıyor. Şimdi alabildiğin kadarını alıp sonra taksitle ödeyebiliyor olman harika değil mi?

Tabii ki, bazı faiz ve ek ücretler söz konusu olabilir. Ancak, büyük krediler alma şartını karşılamayan küçük işletmeler için ‘evet planı’ gibi görünüyor.

İpucu: Bu tür bir hizmete başvurmadan önce araştırmanızı ve karşılaştırmanızı yapın. Anahtar, her zaman finansal durumunuzla uyumlu bir şirket veya borç veren seçmektir.

5.Havale

Bir rapora göre, neredeyse 70’den fazla ülke GSYİH’ları (%4) için havaleye güveniyor. Aslında, Amerika gibi gelişmiş bir ülke bile, ülkeyi büyütmek için orada çok çalışan ve karşılığında ailelerine ve sevdiklerine bir miktar para gönderen göçmenlerle dolu.

Daha önce de söylediğimiz gibi, pandemi parayı ele alma şeklimizi değiştirdi. Ancak, havale gönderen insanlar ve ona güvenen insanlar üzerinde kesinlikle sert bir izlenim bıraktı.

Aslında, birçok banka ve özel şirket, bu kişilere yardımcı olmak için işlem ücretlerini düşürür. Önemli olan, 2020’nin başlarında aşağıdakiler için daha fazla para biriktirmek için başlayan trend:

 • Havale,
 • tasarruf,
 • Yatırım,
 • Emeklilik

Veya genel olarak, dışarıda yemek yemekten veya gereksiz şeylere harcamaktan kaçınarak “yaşamak” 2023’te kalacak ve hatta büyüyecek.

6.Güvenli Ödemeler

Siber güvenliğe ayrılmış koca bir ay var, o zaman bu trendin 2023’te zirveye çıkmaması nasıl mümkün olabilir. Tabii ki oldu. Aslında güvenli ödemeler ve siber güvenlik, bu çağda başka hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde ışığı gördü.

Evet, dolandırıcılık ve hırsızlık faaliyetleri tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 84.000 para kaybı vakasına ulaştı. Ancak, kullanıcılar artık aşağıdakilere bakarak daha güvenli ve emniyetli ödemelere odaklanıyor:

 • Kilit işareti
 • URL’deki HTTP’ler,
 • Ücretsiz WiFi’den kaçınma
 • Güvenli uygulamaları kullanma

Ve genel olarak akıllıca para seçimleri yapmak. Dijital ödemeler artık en popüler trend değil ama güvenli dijital ödemeler kesinlikle öyle! 🙂

7.Banka Bazında Ödemeler

Dünya, pandemi sırasında yeni bir çevrimiçi alışveriş dalgası gördü. Herhangi bir web sitesine veya dijital medyaya sahip olmayan birçok küçük ve büyük işletme, bu ödeme değişikliği nedeniyle ağır bir darbe aldı.

Bununla birlikte, kesin faktör, mümkün olan her durumda gelişmeye devam etmelerini ve hayatta kalmalarını sağlamak için en son trend olan “banka bazlı ödemeleri” takip etmelerini sağladı.

Aslında, birçok perakendeci artık süreci tüketici için rahat ve kolay hale getirmek için çıkışlarında banka bazlı ödemeler sunuyor. Ayrıca, kolaylığı bir sonraki seviyeye taşımak için “temassız” teslimat da sunuyorlar.

Sıkça Sorulan Sorunlar

1. Dijital ödemelerin geleceği nedir?

Çin’de insanlar, Alipay , WeChat veya diğer işlem uygulamalarını yiyeceklerinin veya genel olarak herhangi bir şeyin ödemesini yapmak için kullanıyor. ABD’de insanlar aynı şeyi yapmak için QR kodlarını kullanır. Benzer şekilde, diğer ülkelerde başka çevrimiçi ödeme platformları da vardır.

Dolayısıyla dijital ödemelerin geleceğinin oldukça güvenli olduğunu ve zirveye ancak önümüzdeki yıllarda ulaşacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

2. 2023’te iz bırakacak en önemli ödeme trendleri neler?

Ayrıntılı bir cevap için kılavuzu okuyabilirsiniz. Ancak, sizin için en iyi ödeme trendlerinin tümünün kısa bir listesi:

 • Mobil Cüzdanlar
 • BNPL
 • Çevrimiçi Ödeme Platformları
 • Gömülü Ödemeler
 • Gerçek Zamanlı Plan Ödemeleri
 • Açık Bankacılık
 • Banka Bazında Ödemeler

Çözüm

Dijital ödemeler burada kalacak!

İşlem yapma ve faturaları tahsil etme söz konusu olduğunda dünya, hızını rahatlık ve kolaylığa doğru değiştiriyor. Elbette bunda COVID-19 ve pandeminin rolü büyük.

Aslında kağıt paradan dijital paraya geçişi hızlandırdığını söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle, finans dünyasını değiştiren en önemli trendlerden bahsettik. Okuyun!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dijital Para Haberler, Kripto En Güncel ve Detaylı Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!